UV Phototherapy Device MD-UV-1000
UV Phototherapy Device MD-UV-1000 is equipped with 8 Philips special UV lamps, each with a power rating of 100W. It provides an effective radiation area of approximately 14,771 cm². It is equipped with a color LCD touch screen for intuitive control and features microcomputer control for precise timing and dosing. Our product supports multi-user management, keeping track of accumulated working time and displaying countdowns for time and dosage.
Specifications
UV Lamp Type 8 Philips UV lamps, 100W each
Radiation Area 14,771 cm2 ± 10%
Working Distance 20 cm ± 1 cm
Dimension (H x W x D) 600 × 140 × 1850 mm
Power Supply Input: AC 100 to 240V, 50/60Hz